Az A+ és A++ jelzés a klímaberendezések hatékonyságát jelölik, ezért érdemes rájuk odafigyelni. Ezek az osztályok arra utalnak, hogy az adott klíma mennyire energiatakarékos és mennyire képes hatékony működést biztosítani. Az “A” betű jelöli a gazdaságos működést, míg a “+” jel vagy jelek ennek a teljesítményét.
Jelenleg ez az “A” jelölés a skála teteje, ennél jobb besorolás nincs, éppen ezért nézzünk egy kicsit mögé, hogy milyen előnyökkel is számolhatunk!
A fent említett jelzések általában a klímaberendezések különféle dokumentációiban és címkéin találhatók.
SCOP és SEER
2013 januárjától a légkondicionáló rendszerekkel kapcsolatos energetikai adatok számítására az EU-ban eddig általánosan használt EER és COP helyett a szezonális hatékonyságon alapuló SEER és SCOP szabványt kezdték el alkalmazni. Sőt az egy bizonyos takarékossági szintet meg nem ütő légkondicionálókat kivonták a forgalomból, ezzel is erősítve a zöldebbnek mondható termékek forgalmazását.
Az SCOP, vagyis a fűtési energiahatékonyság a klímaberendezések esetében azt jelenti, hogy fűtési üzemben 1 kW elektromos áram felhasználásával mekkora fűtési teljesítmény leadására képes a készülék. Vagyis minél nagyobb ez a szám, annál takarékosabb a rendszer. A SEER, ami a hűtési energiahatékonyság fokmérőjeként definiálható, az előzőnek a fordítottja, tehát hogy hűtési üzemben 1 kW elektromos áram felhasználásával mekkora hűtőteljesítmény leadására képes a készülék. Itt ismét igaz, hogy a szám nagysága pozitívan befolyásolja az eszköz teljesítményét.
Összefoglalva
A magasabb energiatakarékosságú klímaberendezések választása hosszú távon segíthet csökkenteni az energiaszámlákat és a környezeti terhelést. Az A+ és A++ osztályú klímaberendezések általában kicsit drágábbak lehetnek, mint az alacsonyabb osztályú társaik, de a hosszú távú megtakarítás miatt sok esetben megéri befektetni. Emellett a jobb besorolás mellé magasabb számok is passzolnak, vagyis a biztosak lehetünk a termék takarékosságában.
Segítségre lenne szükséged? Van pár jó tippünk!