Sivatagi forróság, izzadós pillanatok? Folyamatosan dőlnek meg a napi minimum-, illetve maximum hőmérsékleti mutatók. A szélsőséges időjárás miatt mindenki a hidegebb zugokat keresi, s előtérbe kerül a klímaberendezések használata is - már ahol van erre lehetőség.
Kánikula vs klímaberendezés. Így nem kapsz a számláktól hőgutát

A jelenlegi extrém melegben egy átlagos lakás klímával való hűtési költsége a megszokott többszörösére nőhet, ezért nem árt kikérni a szakemberek véleményét és átgondolni a berendezés helyes működtetését. 

Tanulmányok szerint a hőmérséklet 1 fokkal való csökkentése akár háromszor több energiát emészt fel, mint 1 fokkal való felfűtése. Emiatt lényeges szempont a klímarendszer tulajdonsága, adottsága. 

Első lépés tehát a megfelelő klíma kiválasztása, melyet a következő szempontok alapján mérlegelhetünk:

  • Hűtés vagy fűtés vagy mindkettő.
  • A helyiség mérete.
  • A tér funkciója. 

A mai klímák hűtő-fűtő klímák, viszont nem mindegyik eszköz párosul nagy teljesítménnyel. Az erősebb eszközök előnyei mellett szól, hogy a készülék alacsonyabb ventilátor fordulat mellett is megfelelő teljesítményt tud leadni, ahogy csendesen is üzemel, akár aludni is lehet mellette.

A helyiség is mérvadó!

További fontos információ, hogy a klímakészülék működéséhez elengedhetetlen a helyiség hőmérlegének a kiszámítása. Ide tartoznak olyan, aprónak hitt tényezők, mint az épület szerkezet hőszigeteltsége, ablakok mérete, napsütés mértéke, tájolás, az épületet körülvevő objektumok, a belső berendezések teljesítménye és az átlagosan bent tartózkodó személyek hőtermelése is beleszámít a klímakészülék kívánt teljesítményébe.

Folytatva a sort döntően befolyásolja a klíma fogyasztását a beállított hőmérséklet értéke. Mivel az elszállított energia és a beállított hőmérséklet, illetve a kinti hőmérséklet különbsége között egyenes arányosság áll fenn, minél nagyobb különbséget állítunk be a külső levegő hőmérsékletéhez képest, annál nagyobb fogyasztással kell számolnunk.

A kijelzőn megjelenő érték számszerűsíti a végeredményt!

A leginkább meghatározó szempont a fogyasztásnál ugyanakkor a gépek hatásfokában, más néven jóságfokában rejlik. A hatásfok a klímák műszaki felépítésétől, a kivitelezés precízségétől, valamint a használt hűtőközegtől is függ. A hatásfokot számokban mérve is kifejezik, melyeket EER és COP számokkal jelölnek. Ezek a számok kifejezik, hogy egy klíma 1 kWh elektromos energiából mennyi hűtő, vagy fűtő energiát képes előállítani. Minél nagyobbak ezek az értékek, annál kevesebb elektromos áramot használ fel a klíma ugyanakkora tér lehűtésére vagy felfűtésére.

Vagyis nem véletlen a energiamegtakarítás szintű besorolás, ugyanis egy "A+++" energiaosztályú géppel akár ezrekkel is kevesebb lehet az áramfogyasztásunk.

1 biztos tipp:

Ha van légkondicionálónk, időnként kapcsoljuk be, de a hőmérsékletet ne állítsuk 25 foknál hűvösebbre és figyeljünk arra is, hogy a hideg levegő befúvása ne legyen túl erős. A készüléket szakaszosan használjuk, ügyelve testünk jelzéseire is. 

Elege van a magas számlákból és “A+++” kategóriára váltana? 

Mutatjuk a legjobb klímaberendezéseket!
CASCADE VISION
Daikin Bluevolution Sensira
GREE GWH09ACCXB-K6DNA1G
GREE GWH12ACCXD-K6DNA1D